DUYURULAR

Yunanistan Deniz Hudut Kapılarının Deniz Turizmine Açılması Hakkında

07/02/2022 Pazartesi

 

Yunanistan Hükümeti tarafından 05.02.2022 tarihinde Resmî Gazete’lerinde yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı Ortak Bildirisinde özetle;

Yunanistan ile Türkiye arasındaki feribot hatları seferleri ile diğer ticari ve özel yatlara uygulanan kısıtlamaların 07.02.2022 tarihinden itibaren kaldırıldığı belirtilmekte olup, Yunanistan’a girişlerde sağlık uygulamalarına ilişkin güncel protokolün ilgili Bakanlıklarımız tarafından önümüzdeki günlerde yayımlanması beklenmektedir.

“Türkiye'den Yunanistan'a Gidişlerde Uygulanacak Önlem ve Tedbirlere” ilişkin olarak;

1-Türkiye ile Yunanistan Arasındaki Feribot Seferleri kapsamında;

İki ülke arasındaki önlemlerin kaldırılarak seferlerin yeniden açıldığı belirtilmekte, ülkeye giriş sağlık protokollerinin müteakip bildirilerle duyurulacağı ifade edilmektedir.

2-Ticari ve Özel Yat Seferleri kapsamında;

Geminin bayrağı veya taşıma kapasitesi ne olursa olsun kırk dokuz (49) yolcuya kadar, Yunanistan Kavala; Midilli; Sakız Adası; Vathi ve Pythagoreio, Samos; Myrina, Limni; Simi; Skala, Patmos; Meis’in yanı sıra Kos ve Rodos limanlarına girişlere izin verilmiştir.

3-Söz konusu Deniz Turizmi Araçları ile seyahat edenlerin, ülke vatandaşlıklarına ve aşılı olup olmadıklarına veya Covid-19 geçirip geçirmediklerine bakılmaksızın, Yunanistan'a girişlerinden 72 saat önce yapılan moleküler PCR testinden veya varışlarından 24 saat önce yapılan hızlı (antijen) testten, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça dillerinde akredite bir test laboratuvarı tarafından verilen negatif test sonucunu basılı veya elektronik ortamda göstermesinin beklendiği bildirilmektedir.

Ülkemizden Yunanistan’a giriş yapacak Deniz Turizmi Araçlarından istenecek Güncel Sağlık Protokolüne göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ülkemiz limanlarından çıkışa ilişkin talimatların yayınlanması beklenmektedir.

https://www.denizticaretodasi.org.tr/tr/Media/ViewerWithName/55668?fileName=112_1125_yunanistan_deniz_hudut_kap_lar_n_n_deniz_turizmine_a_lmas_hk.pdf