DUYURULAR

Plaj ve Deniz Hijyen Önerileri

02/06/2020 Salı

 

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda; salgının/bulaşının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından tedbir kararlarının alınarak, uygulamada gelinen aşamada kontrollü sosyal hayat sürecine geçilmiş olup, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından "Covid-19 Salgını Yönetimi ve Çalışma Rehberi" yayınlanmıştır.

Bahse konu Rehberde, turizm amaçlı sualtı ve suüstü faaliyetlerine ilişkin hijyen önerileri, "34.Plaj ve Deniz Hijyen Önerileri" başlığı altında (sayfa 159-163) yer almakta olup, bu hususlardan özellikle dikkat edilmesi gereken önlemler aşağıda sunulmaktadır.

-Tek kişinin kullandığı su etkinlikleri (jetski, sörf vb.) yapılabilir. Sonrasında kullanılan her türlü malzeme ve ekipmanlar su ve deterjanla temizlenmeli sık dokunulan yüzeyler dezenfekte edilmelidir.

-Deniz paraşütü vb. bireysel su sporları etkinliklerinde çalışanlar dahil tekne kapasitesinin yarısı sayıda kişi alınmalıdır.

-Turizm amaçlı su altı ve su üstü sportif faaliyetlerinde kullanılan tüp, denge yeleği, can yeleği ve benzeri ekipmanları faaliyet süresince sadece bir kişi tarafından kullanılmalı ve kullanıldıktan sonra dezenfekte edilmelidir.

 -Kano, yelken, katamaran, sürat teknesi, banana, deniz bisikleti, ringo, jet ski ve paraşüt gibi araç ve ekipmanlarla yapılan faaliyetlerde aynı aileden olan veya bir grup olarak gelen misafirler arasında sosyal mesafe kuralları uygulanmaz.

https://www.denizticaretodasi.org.tr/tr/Media/ViewerWithName/17551?fileName=666_156_plaj_ve_deniz_hijyen_nerileri.pdf